Ervaringsdeskundige Lisette Otto zet zich in voor mentale gezondheid: "Je kunt iets doen bij angst"
Ervaringsdeskundige Lisette Otto zet zich in voor mentale gezondheid: "Je kunt iets doen bij angst"
Gisteren om 10:33
Bea Kuijs (NH Gooi)
Lisette Otto
Van 2 t/m 8 juni is het de Week van de Mentale Gezondheid. En dat is broodnodig, want één op de vijf Nederlanders krijgt in zijn of haar leven te maken met een angststoornis. Dat zijn ruim 3 miljoen mensen — mensen die vaak lijden in stilte, vol schaamte, en met een steeds kleiner wordende wereld.
In onze studio spraken we met Lisette Otto, ervaringsdeskundige op het gebied van angst- en paniekstoornissen. Op haar dertiende viel Lisette flauw in de kappersstoel — ogenschijnlijk een klein incident, maar het was het begin van een jarenlange strijd met angst, paniek en straatvrees. Inmiddels is Lisette 50 en helpt zij lotgenoten met haar eigen ontwikkelde EHBA-methode: Eerste Hulp Bij Angst (én stress).
“Iedereen kent EHBO, maar veel mensen weten niet dat je ook iets kunt doen bij angst. Mijn methode combineert cognitieve gedragstherapie — waarbij je leert omgaan met je innerlijke criticus, ‘Tante Truus’ — en EFT, een techniek met klopbewegingen die het zenuwstelsel kalmeert,” vertelt Lisette.
Tijdens de Week van de Mentale Gezondheid organiseert Lisette een gratis vijfdaagse challenge. Deelnemers krijgen elke ochtend een mail met kleine opdrachten en praktische oefeningen, ondersteund door een WhatsApp-community. “Het is een eerste stap richting een vrijer leven,” zegt Lisette.
Daarnaast werkt ze mee aan de Actiegroep Mentale Gezondheid van de Rotary, een initiatief om mentale problemen bespreekbaar te maken binnen serviceclubs en de samenleving.
Lisette’s tip voor de luisteraars: “Stop met vechten tegen je angst. Je bént niet je angst — je bént iemand met angst. Elke kleine stap telt.”
Eén op de vijf mensen in Nederland krijgt te maken met een angststoornis. Dat zijn ruim 3 miljoen mensen. Voor hen is meedraaien in het dagelijks leven een zware opgave, omdat ze lijden aan angstklachten en die vaak proberen te verbergen.
Van 2 t/m 8 juni vindt de Week van de Mentale Gezondheid plaats.
Bij ons in de studio: Lisette Otto, ervaringsdeskundige op het gebied van leren leven met angst- en paniekstoornissen. En nu helpt zij lotgenoten.