ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent Het is weer zover: de hei kleurt paars | NH Gooi

Het is weer zover: de hei kleurt paars

  • Vandaag om 12:47
  • Esther Villerius (NH Gooi)
Ook op de Fransche Kampheide in Bussum is het raak.
Ook op de Fransche Kampheide in Bussum is het raak. Foto: aangeleverd
REGIO - Voor de fervent natuurliefhebber komt het niet als verrassing: het heigebied in het Gooi kleurt alweer paars. "Dat is al een paar weken zo", zegt een woordvoerder van Natuurmonumenten tegen NH Gooi. 
Normaal gesproken bloeit de hei altijd in de zomer op. Augustus is daarvoor de maand bij uitstek. Natuurmonumenten: "Dit is wel de normale tijd van het jaar."
De woordvoerder, die dagelijks in de natuur komt, zegt dat de hei nu al een tijdje in bloei staat. En hoewel dit niet extreem opmerkelijk is, is het toch relatief vroeg. "Dit jaar is de bloeiende heide er een tot twee weken eerder bij", schrijft grijsopreis.nl. Op de website van Natuurmonumenten is te lezen dat de hei half juli al kan beginnen te kleuren. 
In september zal de kleur alweer wat afvlakken. "Het weer bepaalt hoe lang het precies nog aanhoudt", aldus de natuurorganisatie.

Waarom paars?

Paars is een typerende kleur voor de heide. Maar waarom eigenlijk? Volgens Buitenleven komt de karakteristieke paarse kleur door zogenoemde anthocyanen. Dat zijn pigmenten die zich in de bloemen van de hei bevinden. 
Hoe intens de hei kleurt, hangt af van de zuurgraad van de bodem. Als de bodem zuurder is, dan wordt de hei paarser.
Stikstof kan de heikleur parten spelen. Als er te veel stikstof in de grond zit, krijgt de hei het moeilijk. Dit belemmert de bloei.