ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent Leeg station Naarden-Bussum verandert in levendige onmoetingsplek | NH Gooi

Leeg station Naarden-Bussum verandert in levendige onmoetingsplek

  • Vandaag om 16:09
  • Jorien Fonken
Station Naarden-Bussum
Station Naarden-Bussum NH Gooi
BUSSUM  Wat nu vooral een leegstaand stationsgebouw is, moet volgens initiatiefnemer Lot Vermeer uitgroeien tot een levendige ontmoetingsplek. Twee jaar geleden begon zij met het onderzoek over de toekomst van station Naarden-Bussum. 
Dagelijks maken ongeveer 8.500 reizigers gebruik van het station. Toch staan delen van het monumentale stationsgebouw al jaren leeg. Volgens Vermeer is dat geen visitekaartje voor Bussum. “Met die ogen keek ik al jaren naar het station. Toen dacht ik: misschien is er interesse voor een plan”, vertelt zij.
Vanuit haar bedrijf werkt Vermeer samen met een team aan de herbestemming van gebouwen en het creëren van ontmoetingsplekken. In eerste instantie richtte het onderzoek over het station zich alleen op de gebouwen op perron 2. 
Lot Vermeer blij met uitvoering plan station Naarden-Bussum
Lot Vermeer blij met uitvoering plan station Naarden-Bussum|NH Gooi

Haalbaarheidsonderzoek

Later groeide het uit tot een plan voor het hele station. Daarbij sprak zij met bewoners, reizigers, ondernemers, de gemeente Gooise Meren en NS. Voor het haalbaarheidsonderzoek was ook belangstelling vanuit de Provincie Noord-Holland, die een deel van het onderzoek financierde.
Volgens Vermeer moet het station meer worden dan alleen een plek waar mensen de trein pakken. Het station ligt op een belangrijke route naar het centrum van Bussum en kan volgens haar dienen als een toegangspoort voor bezoekers. “Als je kantoren hebt in de voorkant van het gebouw, dan krijg je een gesloten blok. Een station moet juist open zijn en mensen uitnodigen om verder het dorp in te gaan.”

Hotelfunctie

In haar plan krijgen verschillende functies een plek. Zo ziet zij mogelijkheden voor een hotel in het voormalige kantoorgedeelte, een VVV-punt op perron 2 en het heropenen van de wachtkamer. Deze was namelijk eerder gesloten door vandalisme. 
Naast een aantrekkelijk station wil zij ook een plek creëren waar mensen elkaar kunnen ontmoeten. Juist de leegstand heeft volgens haar geleid tot een neerwaartse spiraal van vandalisme en het gevoel van onveiligheid. “Mijn plan is bedoeld om die spiraal om te draaien.”
“Als je de omgeving meeneemt in de plannen, wordt het weer ons station.”
Lot Vermeer, aanjager invulling gebouwen station Naarden-Bussum
Daarom werden bewoners uit onder meer het Spiegel betrokken bij het onderzoek. Volgens Vermeer ontstaat een veilig en levendig station pas wanneer de omgeving zich ermee verbonden voelt. “Als je de omgeving meeneemt in de plannen, wordt het weer ons station.”
Haar plannen verdwenen eerder in een la bij de NS, nadat er een huurder voor perron 2 was gevonden. Toch bleef de belangstelling bestaan. Regelmatig kreeg Vermeer vragen over de toekomst van het station. Uiteindelijk kwam zij opnieuw in contact met NS, waarna dit bedrijf haar ideeën alsnog heeft opgepakt.

Warm welkom

Hoewel Vermeer niet langer betrokken is bij de uitvoering, blijft het contact met NS bestaan. De partijen weten elkaar nog altijd te vinden en houden elkaar op de hoogte van de ontwikkelingen. De NS heeft het project opgepakt. Vermeer vindt het jammer om haar idee uit handen te geven, maar ze hoopt dat het niet lang meer duurt voordat de leegstaande gebouwen plaatsmaken voor een warm welkom voor reizigers, bezoekers én buurtbewoners!