Een gedeelde woning
CBS
GOOI EN VECHTSTREEK – Inwoners van Gooi en Vechtstreek kregen in tien jaar tijd gemiddeld meer woonoppervlakte. Per persoon steeg de beschikbare oppervlakte met 2,8 vierkante meter naar gemiddeld 55,1 vierkante meter. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS.
De gemiddelde woonoppervlakte per persoon ligt daarmee ruim 5 procent hoger dan in 2016. Landelijk steeg de beschikbare ruimte per persoon in dezelfde periode met 2 vierkante meter, van 53 naar 55 vierkante meter. Het CBS wijst daarbij op veranderingen in de samenstelling van huishoudens in de afgelopen tien jaar. “De woonruimte per persoon verandert met ontwikkelingen in de levensloop, zoals samenwonen of kinderen krijgen.” Hierdoor wonen mensen later in meerdere levensfasen vaker alleen en houden ze meer ruimte voor zichzelf over.
Ouderen meeste ruimte
In Gooi en Vechtstreek hebben 70-plussers de meeste woonoppervlakte per persoon: gemiddeld 83,4 vierkante meter. Dat is bijna het dubbele van inwoners tussen de 30 en 50 jaar, die het met 44,5 vierkante meter doen.
Verschillen van leeftijd in de regio|NH Gooi
Sinds 2016 groeide de woonruimte onder 70-plussers het sterkst, met gemiddeld 5 vierkante meter per persoon. Ook jongeren onder de 30 kregen er met 4,8 vierkante meter relatief veel ruimte bij, terwijl de groei bij 30- tot 50-jarigen bleef steken op 1,1 vierkante meter. Vanaf een jaar op 40 neemt de leefruimte per persoon vaak toe doordat kinderen uit huis gaan en mensen vaker alleen wonen. Volgens het CBS hebben alleenstaanden landelijk gemiddeld 87 vierkante meter tot hun beschikking, tegenover 40 vierkante meter per persoon voor huishoudens met kinderen.
Gemeenten in de regio
Laren behoort tot de gemeenten waar inwoners de meeste woonoppervlakte hebben. Met 72,1 vierkante meter per persoon staat de gemeente op plek 24 van de 342 gemeenten. Blaricum staat op plek 40 met 70,2 vierkante meter. Hilversum heeft van de gemeenten in Gooi en Vechtstreek de minste woonoppervlakte per persoon en staat op plek 296 met 50,3 vierkante meter.
Verschillen per gemeente|NH Gooi
Dat heeft te maken met het soort huizen in deze gemeenten. Blaricum heeft veruit de meeste woningen van 150 vierkante meter of groter (41,3 procent), gevolgd door Laren (36 procent). In Hilversum is slechts 14,9 procent van de huizen zo groot, tegenover 20,6 procent landelijk. Blaricum bouwde er de afgelopen tien jaar ruim 23 procent meer huizen bij. Driekwart van die nieuwbouw bestond uit woningen van minstens 150 vierkante meter.
Landelijk gezien is Gooi en Vechtstreek niet de ruimst bewoonde regio van Nederland. Met gemiddeld 55,1 vierkante meter per inwoner zit de regio precies rond het landelijke gemiddelde. Binnen Nederland spant Midden-Limburg de kroon met gemiddeld 69,8 vierkante meter per persoon. Inwoners van de regio Groot-Amsterdam moeten het met de minste ruimte doen: gemiddeld 43,5 vierkante meter.
Sprong
De groei van de woonoppervlakte verliep niet ieder jaar even snel. Vooral 2024 valt op. In één jaar kwam er in Gooi en Vechtstreek gemiddeld 1,1 vierkante meter per persoon bij. In de andere jaren lag de jaarlijkse groei tussen 0,1 en 0,4 vierkante meter. Het CBS geeft in de nieuwe cijfers geen verklaring voor deze uitschieter.
De groei in de regio|NH Gooi
Het CBS baseert de cijfers op de gebruiksoppervlakte van woningen uit de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG). Personen in institutionele huishoudens telt het bureau niet mee. Correcties in de gebouwenregistratie kunnen volgens het CBS invloed hebben op gemeentelijke cijfers.