ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2026 | Live blog | NH Gooi

GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2026 | Live blog

Nu live!

Stembureau Wijkcentrum Spieghelwijck verwacht drie- tot vierhonderd kiezers

  • Vandaag om 11:42
  • Kolijn van Beurden (NH Gooi)
Stembureau Wijkcentrum Spieghelwijck in Bussum
Stembureau Wijkcentrum Spieghelwijck in Bussum NH Gooi

BUSSUM - In wijkcentrum Spieghelwijck in Gooise Meren opende op verkiezingsdag het stembureau zijn deuren. Ferdinand, voorzitter van het stembureau, zit voor de derde of vierde keer in die rol. Hoewel hij zelf niet meer in de gemeente woont, wordt hij er nog steeds voor gevraagd. "Contact met mensen en een beetje iets voor de maatschappij doen — dat is de reden," aldus de jonge voorzitter van het stemlokaal.
Het stembureau wordt bemand door vier personen. Een uur na opening hadden zich al 33 kiezers gemeld. Ferdinand verwacht dat dat aantal in de loop van de dag flink oploopt. Hij mikt op drie- tot vierhonderd stemmers bij zijn bureau. Het mooie weer helpt daarbij, denkt hij. "Mensen gaan er even uit en nemen gelijk hun stempas mee."
Na sluiting van de stembussen om 21.00 uur begint direct de telling ter plaatse. Ferdinand is er niet bang voor: "We hebben een topteam. Ik denk dat we binnen een uur, anderhalf uur klaar zijn."


Burgemeester Gooise Meren gaat stemmen met jonge kiezer: "Laat je stem horen"

  • Vandaag om 11:24
  • Kolijn van Beurden (NH Gooi)
Burgemeester Han ter Heegde van Gooise meren brengt samen met jongere Anna Jonkheer zijn stem uit.
Burgemeester Han ter Heegde van Gooise meren brengt samen met jongere Anna Jonkheer zijn stem uit. NH Gooi

GOOISE MEREN - Op verkiezingsdag trok de burgemeester Han ter Heegde van Gooise Meren samen met de jonge Anna Jonkeheer naar de stembus. Samen fietsten ze naar het stemlokaal. Een symbolisch gebaar, maar voor de burgemeester vooral een bewuste keuze. Bij iedere verkiezing neemt hij iemand mee, als levend voorbeeld dat stemmen ertoe doet.
Deze keer viel zijn keuze op Anna, wiens moeder onlangs de Nederlandse nationaliteit verkreeg en daarmee voor het eerst stemrecht kreeg. "Ik hoorde dat ze net genaturaliseerd was, en toen dacht ik: die is het," aldus de burgemeester.
Anna stemt voor het eerst in Gooise Meren. Ze volgt de lokale politiek naar eigen zeggen niet op de voet, maar praat er thuis wel regelmatig met haar vader en haar moeder over, die nu ook officieel mag meestemmen. "We bespreken het gewoon aan de keukentafel," zei ze.
Ze vindt het belangrijk dat jongeren betrokken zijn bij de lokale democratie. "Jongeren moeten ook iets te zeggen hebben over de omgeving waarin ze leven." Grote grieven over de gemeente heeft ze niet. Gevraagd naar wat er beter kan, noemde ze eerlijk: "Misschien een extra parkeerplaats." De burgemeester vulde direct aan: "Huisvesting, dát is het échte thema voor jongeren." Anna, die zelf al de moeite had een woning te vinden in Den Haag en nu op zoek is naar iets in Amsterdam, kon dat alleen maar bevestigen. "Het is inderdaad heel moeilijk."

Onvoldoende gehoord

De burgemeester maakt zich zorgen over de betrokkenheid van jongeren in de politiek. "Jongeren worden op dit moment onvoldoende gehoord," zei hij. "In besturen en verenigingen zie je ze bijna niet." Om daar verandering in te brengen richtte de gemeente al een kinderraad op, en een jongerenraad staat in de steigers. Zijn boodschap aan de jeugd was helder: "Organiseer jezelf. Spreek met één mond. Je hebt het recht om je stem te laten horen, gebruik het."
De Majellakapel waar Anna Jonkheer haar stem uitbracht
Of Anna zelf zitting neemt in die jongerenraad? Ze schudde vriendelijk haar hoofd. "Ik denk niet dat ik daar het komende jaar tijd voor heb in Amsterdam."
Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen lag de opkomst in Gooise Meren rond de 53 procent. De burgemeester hoopt dit keer de grens van 60 procent te doorbreken. Of dat lukt, wordt later op de avond duidelijk.


De stemlokalen zijn geopend

  • Vandaag om 07:30
  • Kolijn van Beurden (NH Gooi)
U kunt gaan stemmen, de stembureaus zijn geopend.
U kunt gaan stemmen, de stembureaus zijn geopend. NH Gooi

HET GOOI - De stembureaus zijn geopend. U kunt uw stem uitbrengen tot 21.00 uur.
In gemeente Gooise Meren kunt u op 32 plaatsen uw stem uitbrengen. In Huizen zijn er tijdens deze verkiezingen 20 stembureaus actief. Waaronder een dubbelstemlokaal in Wijkcentrum Holleblok.
Blaricum telt zeven stembureaus. Ook Laren heeft zeven locaties waar er gestemd kan worden en één mobiel stembureau. Let wel op want het het mobiele stembureau heeft afwijkende openingstijden en staat op twee plekken: Theodotion, Werkdroger 1 van 13:30 tot 16:30 uur en Rosa Spier Huis, Hector Treublaan 97 van 18:00 tot 21:00 uur. Inwoners van Eemnes kunnen op drie locaties gaan stemmen.
De locaties zijn verspreid over de hele gemeente, waaronder in het gemeentehuis, wijkcentra en kerken, en zijn vaak toegankelijk voor mensen met een lichamelijke beperking.


Weten mensen wat een gemeenteraad doet en gaan ze wel stemmen?

  • Vandaag om 00:25
  • Roos Heeringa en Fabian Bablon
Ga je stemmen?
Ga je stemmen? NH Gooi

Vandaag is het zover: de gemeenteraadsverkiezingen! Maar weten mensen in het Gooi eigenlijk wel wat de gemeenteraad doet en gaan ze wel stemmen? NH Gooi ging de straat op om dat te onderzoeken. 


Feest van de democratie: Gemeenteraadsverkiezingen in het Gooi

  • Gisteren om 23:23
  • Kolijn van Beurden (NH Gooi)
Gemeenteraadsverkiezingen in het Gooi
Gemeenteraadsverkiezingen in het Gooi NH Gooi

HET GOOI - Vandaag zijn er verkiezingen in de verschillende kernen van het Gooi. In Muiden, Muiderberg, Naarden, Bussum, Huizen, Blaricum Laren en Eemnes zijn de stemlokalen geopend van 07:30 uur 's ochtends tot 21:00 uur 's avonds.
NHGooi laat in dit liveblog zien wat er in de verschillende plaatsen en stemlokalen gebeurd. De redactie neemt u gedurende de dag mee door deze dag van de democratie met korte verhalen, soundbites, of filmpjes. Ook u kan een bijdrage leveren door een foto/film en korte tekst te mailen van uw stemlokaal of andere bijzondere stemgebeurtenis naar info@nhgooi.nl of naar facebook: @NHGooi
De liveblog blijft heel de dag in de lucht en neemt ook de uitslagen in de verschillende gemeenten mee.